ТРУДОВЕ ПРАВО
4.1.15. Робочий день повара у шкільній їдальні розпочинається о 6°°. О котрій годині найпізніше повинен закінчуватися його робочий день у суботу?
4.1.16. Хто із перерахованих осіб має право на зменшення робочого часу (скорочений чи неповний робочий час)?
а) 16-літній токар;
б) 33-літній лікар-терапевт;
в) 20-літня бухгалтер, що має дванадцятилітню дитину;
г) 38-літній водій, що доглядає за хворим батьком; ґ) 25-літня секретарка (вагітна);
д) 28-літній слюсар, що працює у другу зміну до 2°°;
е) З З-річний чоловік, що працює у забої.
4.1.17. До складу бригади, що працює позмінне (І зміна — з 8°° до 16°°, а II — з 16°°-2300), входять:
а) 25-літня М.;
б) 17-літній К.;
в) 28-літня О. (інвалід III групи);
г) 24-літня Ж. (має дворічну дитину);
ґ) 18-літній С. (навчається заочно в технікумі).
Щодо яких осіб порушено трудове законодавство?
4.1.18. Галина пройшла конкурсний відбір і влаштувалася поваром із високою зарплатою у престижний ресторан. За правилами внутрішнього трудового розпорядку, затвердженими власником, її робочий день триває з 15°° до 2°° із обідньою перервою 1 год. при 5-денному робочому тижні. На її запитання — чому робочий час встановлено із порушенням трудового законодавства, директор відповів, що це компенсується великою зарплатою і взагалі, якщо її щось не задовольняє, то її місце може зайняти одна із десяти інших претенденток. Дайте аналіз ситуації. Які норми трудового законодавства порушив власник? Як у даній ситуації діяти робітниці?
4.1.19. У зв'язку із необхідністю ліквідації аварії на водогоні, що постачає воду у місто, аварійна бригада працювала два дні (четвер, п'ятниця) у понадурочний час по 4 години. Коли начальник міськводоканалу повідомив, що необхідно й у суботу працювати у понад нормований час, двоє робітників відмовилися. За що їх було звільнено. Робітники звернулися із скаргою про незаконне звільнення у профспілку. Яку відповідь вони отримають? Який порядок вирішення ситуації? Як буде вирішено справу?
4.1.20. Оксані О. (працює швачкою, має дитину 7 років, 8-годинний робочий день, 5-денний робочий тиждень) через день доводиться працювати по 1-2 години понад норму із-за виробничої необхідності. Вона звернулася до директора підприємства із проханням не залучати її додатково після роботи, оскільки вона не встигає забирати у ці дні дитину зі школи. У відповідь директор запропонував шукати "іншу роботу. Дайте оцінку юридичній ситуації.
4.1.21. У зв'язку із простоєм, за наказом директора усіх робітників заводу було відправлено у відпустки за власний рахунок на 1 місяць. Двоє робітників подали позови у суд із вимогою виплатити їм повністю зарплату, адже простій відбувається не за їх вини. Дайте оцінку юридичній ситуації. Яке рішення прийме суд?
4.1.22. Семен працює на заправці. 15 жовтня у суботу від одружується. Хлопець звернувся до власника із проханням надати йому відпустку без збереження зарплати з 17 по 20 жовтня. Але власник відмовив йому, вмотивовуючи своє рішення як виробничу необхідність, оскільки двоє працівників заправки на даний момент знаходяться у відпустці і Семена ніким замінити. Хлопець вважає, що дії власника неправомірні. Хто правий? Чому?
4.1.23. У громадянки Рачинської чоловік інвалід І групи. Вона працює на фабриці ткачихою. Рачинська звернулася до директора із проханням встановити їй неповний робочий день (5 годин), оскільки чоловік потребує постійного догляду. Директор заявив, що підприємство працює у 2 зміни по 8 годин і він не має змоги задовольнити її прохання. Дайте оцінку юридичній ситуації. Хто правий?
4.1.24. Миколі К. під час влаштування на роботу на хімічний завод робітником у цех з виготовлення сірчаної кислоти було встановлено випробний термін 40 днів без оплати праці із тижневим навантаженням 40 годин. Які норми трудового законодавства порушено?
4.1.25. До власника підприємства звернулися батьки Олега П. (15 років, навчається у школі) із вимогою звільнити свого сина з роботи, оскільки на їхню думку, ця робота дуже його втомлює і негативно впливає на стан здоров'я. Власник відповів, що хлопець дорослий, самостійно влаштувався на цю роботу і самостійно буде звільнятися. Дайте оцінку ситуації. Хто правий? Яке рішення буде прийнято?
4.1.26. Аркадій (14 років) під час літніх канікул вирішив допомогти батькам, влаштувавшись на будівництво різноробочим. Проте виконроб будівництва заявив, що хлопець неповнолітній і його не прийняли. Чи правомірні дії виконроба?
4.1.27. На літніх канікулах Микола (14,5 років, закінчив 9 класів) вирішив влаштуватися помічником пекаря. Директор хлібопекарні сказав щоб хлопець для працевлаштування приніс наступні документи: свідоцтво про народження, характеристику зі школи, свідоцтво про закінчення 9 класів, довідку із ЖРЕПу про склад сім'ї і місце реєстрації (прописки). Після цього як Микола приніс необхідні документи його прийняли на роботу із п'ятиденним робочим тижнем та робочим днем з 8°° до 15°° із перервою з 11°° до 12°° Дайте оцінку юридичній ситуації. Які норми трудового законодавства було порушено?
4.1.28. Після закінчення курсів водіїв у автошколі і отримання прав водія категорії В (легкові автомобілі) Максим (17 років) вирішив влаштуватися водієм на швидку допомогу, надавши дозвіл батьків, довідку про стан здоров'я, права, паспорт. Яке рішення прийме головний лікар швидкої допомоги?
4.1.29. За умовами трудового договору, укладеного із сімнадцятилітнім Антоном 2 січня 2003 року для нього встановлюється:
а) 5-денний робочий тиждень із 8-годинним робочим днем;
б) випробний термін 10 днів;
в) відпустка 25 календарних днів (з 1 грудня 2003 року).
Антон заявив, що хоче відпустку влітку, але власник пояснив, що відпустка надається лише через 11 відпрацьованих місяців. Які норми трудового законодавства було порушено при укладенні трудового договору із Антоном?
4.1.30. П'ятнадцятилітнього Тараса за дозволом батька було прийнято на роботу у магазин побутової техніки вантажником. Чи правомірні дії адміністрації магазину?
4.1.31. Громадянин Сирок по 20 липня включно перебував у щорічній відпустці. 21 липня він не вийшов на роботу. 22 липня, коли він з'явився на робочому місці, йому повідомили, що його звільнено за прогул. Сирок подав позов у суд із вимогою відновити його на роботі, пояснюючи свою відсутність 21 липня поважною причиною, — у залізничних касах Севастополя, де він відпочивав, не було зворотних квитків з 18 по 21 липня. Яке рішення прийме суд?
4.1.32. За систематичне куріння на робочому місці Пиріжку оголосили догану, зняли премію, відпустку перенесли з серпня на листопад, зменшили посадовий оклад до кінця року. Які норми трудового законодавства було порушено?
4.1.33. Інженер Котов 9 березня 2003 року прийшов на роботу у нетверезому стані. Директора заводу про це повідомили 14 березня 2003 року. 20 квітня 2003 року він звільнив Котова за появу на роботі у нетверезому стані. Котов звернувся із позовом у суд про неправомірні дії директора. Яке рішення прийме суд?
4.1.34. Водій Максименко 10 лютого з'явився на роботі о 10°°, тоді як робочий день на підприємстві розпочинається о 6°°. У пояснювальній записці Максименко вказав, що він проспав. Власник підприємства про це довідався у той же день. Який останній термін коли він має право накласти на водія дисциплінарне стягнення? Які міри можуть бути застосовані до водія?
4.1.35. Муляр Пасічник був відсутній на роботі без поважної причини ЗО січня 2002 року. Виконроб будівництва взнав про це лише 25 липня 2003 року. 5 серпня цього ж року він звільнив Пасічника з роботи за прогул. Чи правомірні дія виконроба?
4.1.36. За запізнення на роботу без поважної причини на 1 годину бухгалтеру Огренюку було оголошено догану та позбавлено винагороди за підсумками роботи за рік (13 зарплата). Бухгалтер оскаржив рішення керівництва у КТС. Яке рішення прийме КТС?
4.1.37. Визначте, чи буде особа нести матеріальну відповідальність у зазначених випадках. Якщо буде, то яку?
а) Тракторист підприємства продав солярку із бака трактора;
б) Токар загубив інструменти, отримані на складі по відомості;
в) Робітник залишив спецодяг на вулиці, який намок під дощем і став непридатним;
г) Через халатність начальника цеху щодо організації збереження матеріальних цінностей виявлено недостачу 3-х електродвигунів;
ґ) Токар С. у стані алкогольного сп'яніння виготовив 23 бракованих деталі;
д) В результаті вимкнення електроенергії згорів електродвигун верстата, на якому працював токар В.;
е) У касира Ш. (зарплата 200 грн.) виявлено недостачу у касі 600 грн.; є) Директор конструкторського бюро незаконно звільнив підлеглого;
ж) Фрезерувальник виготовив 15 бракованих деталей через неякісний метал;
з) Під час обідньої перерви робітник зламав пульт ввімкнення/вимкнення конвеєра, у зв'язку з чим прилад залишився у неробочому стані протягом трьох годин.
4.1.38. Пекар М., перебуваючи у нетверезому стані, переплутав рецептуру тіста і випік 200 буханок неякісного хліба. Чи буде нести пекар матеріальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
4.1.39. На територію деревообробного цеху заводу привезли дошки. За вказівкою начальника цеху їх було складено на вулиці і накрито на випадок дощу. Начальник не прослідкував за тим, як це було зроблено. У результаті кількаденних дощів дошки розмокли і стали непридатними для використання. Хто нестиме матеріальну відповідальність? Яку?
4.1.40. Після закінчення робочого дня бригада святкувала день народження бригадира. Вночі на території цеху відбулася пожежа, внаслідок чого згоріло два столи та комп'ютер. Як було встановлено, причиною пожежі стали непогашені недопалки у попільничці, залишені після святкування дня народження. Хто нестиме матеріальну відповідальність? Яку?
4.1.41. Розв'яжіть:
(А:Б + В + 2):Г = Ґ-Д, коли:
А — тривалість робочого часу на тиждень у осіб, зайнятих на шкідливих роботах;
Б — максимальний термін випробування для інженера;
В — час, що вважається у трудовому законодавстві початком нічного робочого часу;
Г — максимальний час з моменту скоєння дисциплінарного правопорушення, протягом якого накладається дисциплінарне стягнення;
Ґ — термін, протягом якого КТС повинна розглянути скаргу робітника;
Д — Термін нез'явлення на роботі робітника внаслідок тимчасової
непрацездатності, понад який роботодавець має право його звільнити.
4.1.42. Розв'яжіть:
(А-Б)-В + Г = Ґ, коли:
А — максимальна загальна тривалість щорічної та додаткової відпусток; Б — мінімальна тривалість щотижневого безперервного відпочинку; В — термін, не рідше якого повинна виплачуватися заробітна плата; Г — кількість видів дисциплінарних стягнень; Ґ — кількість видів трудових договорів за строками.
4.1.43. Розв'яжіть:
(А:Б) + В + Г = Ґ, коли:
А — мінімальна обідня перерва;
Б — термін, протягом якого виписується трудова книжка при першому
працевлаштуванні; В — мінімальна щорічна відпустка; Г — максимальний термін переведення на іншу роботу у випадку
аварії; Ґ — мінімальна відпустка для неповнолітніх.
4.1.44. Розв'яжіть:
(А + Б)-В + Г = ҐхД + Е-2, коли:
А — максимальний час з моменту виявлення керівником дисциплінарного правопорушення протягом якого накладається дисциплінарне стягнення;
Б — кількість святкових днів за трудовим законодавством;
В — час, через який надається обідня перерва;
Г — мінімальна щорічна відпустка;
Ґ — вік, з якого допускається прийом на роботу неповнолітніх за згодою одного із батьків;
Д — максимальна обідня перерва;
Е — максимальний термін випробування для робітників.
4.1.45. Розв'яжіть:
(А-БхВ)-Г = Ґ:Д + (Е-Є), коли:
А — нормальна тривалість робочого часу;
Б — час, що вважається у трудовому законодавстві закінченням нічного
робочого часу;
В — кількість видів матеріальної відповідальності; Г — кількість основних видів відпусток за трудовим законодавством; Ґ— тривалість робочого часу, що повинна встановлюватися для 17-літнього юнака;
Д — кількість неробочих днів за трудовим законодавством; Е — мінімальний термін, через який робітник має право на щорічну відпустку в перший рік роботи;
Є — термін з дня одержання згоди профспілки, протягом якого роботодавець має право звільнити працівника.
|